Wakacje to najlepszy moment, by wykorzystać bon turystyczny. Na ponad 4,3 mln uprawnionych osób, wciąż nie aktywowało bonu 895 tys. z nich. Warto się pospieszyć, bo jego ważność upływa wraz z końcem września. 

Od prawie dwóch lat, czyli sierpnia 2020 r. za pomocą bonu turystycznego rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w całej Polsce. Do tej pory transakcje opłacone za pośrednictwem bonu wyniosły 2,3 mld zł.

Z pośród 4,3 mln przyznanych bonów aktywowano ponad 79 proc., czyli 3,4 mln, z czego 2 mln bonów zostało całkowicie wykorzystanych. Wciąż nieaktywnych pozostaje ponad 895 tys. bonów na kwotę 619 mln zł. To ostatnie wakacje, podczas których będzie można wykorzystać bon. 

Jak informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego, na Podlasiu mieszkańcy regionu dokonywali płatności bonem na kwotę 59,2 mln zł. Podlaskie firmy i organizacje otrzymały wsparcie w wysokości 26,7 mln zł. W województwie na 122 tys. bonów, aktywowano 74 proc., czyli 90,4 tys. 71,6 tys. bonów zostało już w 100 procentach wykorzystanych. Do aktywacji pozostaje wciąż blisko 31,4 tys. bonów.

Warto przypomnieć, że, bon przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 roku, któremu przysługuje 500 +. Wówczas na każde posiadane dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł, jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik – grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, jeśli wniosek o 500 plus złożyli po 31 grudnia 2021 roku. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., też mogą liczyć na bon.

Gdzie ubiegać się o bon?

Bon turystyczny jest dostępny tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Aktywacja bonów jest bardzo prosta. Rodzic, który pobiera świadczenie 500 plus na dziecko taki bon ma już u siebie na profilu PUE. Wystarczy wejść na swój profil, w zakładkę „ogólny”, następnie po lewej stronie ekranu odnaleźć zakładkę „bon turystyczny”. Po kliknięciu w nią należy uzupełnić niezbędne dane kontaktowe, takie jak adres email i numer telefonu komórkowego. 

Następnie można przejść do aktywacji. Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta, nie wymaga jakiś skomplikowanych czynności. Bon przyznawany jest w  formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny 16-cyfrowy numer. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. 

Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna jest w Internecie.