Ponad stu gawędziarzy, śpiewaków, instrumentalistów i zespołów śpiewaczych z terenu dawnego województwa łomżyńskiego spotkało się podczas Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Dobrym Lesie. To jedna z największych imprez folklorystycznych w regionie. 

Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych odbył się w niedzielę, 15 maja w Dobrym Lesie. Jego głównym celem było wyłonienie wykonawców do udziału w czerwcowym Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie.

W tegorocznej edycji wystąpiło w sumie około stu gawędziarzy, śpiewaków, instrumentalistów i zespołów śpiewaczych z terenu dawnego województwa łomżyńskiego. Było wśród nich wielu reprezentantów najmłodszego pokolenia, od kilkuletnich dzieci do nastolatków. To miły widok, że tak młodzi ludzie chcą kultywować regionalne tradycje. 

Warto wspomnieć, że na scenie wystąpiły zespoły z regionu zambrowskiego, czyli Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” ze Starego Laskowca, Kapela Ludowa „Szansa” i Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa”.

Jury miało bardzo trudny wybór, ponieważ większość występów było na bardzo wysokim poziomie. Komisja w składzie: Urszula Kuczyńska – etnograf, kierownik Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie, Edward Szabat – przewodniczący, kierownik muzyczny Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk i Dariusz Kryszpiniuk – kierownik działu animacji kultury Podlaskiego Instytutu Kultury zadecydowali, że zespoły z gminy i miasta Zambrów otrzymają wyróżnienia w kategoriach zespołów śpiewaczych, kapel ludowych i zespołów folklorystycznych.

Reszta wyników

W kategorii zespołów śpiewaczych – dorośli 

  • I nagroda – Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej 
  • II nagroda – Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi 
  • III nagroda ex aequo: Zespół Śpiewaczy z Turośli i Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej 

W kategorii śpiewacy ludowi – dorośli: 

  • I nagroda – Hanna Ksepka 
  • II nagroda – Eugenia Kuliś 
  • III nagroda ex aequo: Anna Łuba i Agnieszka Zielewicz 

Dla wszystkich uczestników serdeczne gratulacje!