Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Rutkach Kossakach zatwierdziła projekt muralu, który ma się pojawić pod koniec września tego roku na jednej ze ścian budynku.

Tematyka pracy dotyczy patrona szkoły, czyli 2 Pułku Ułanów Grochowskich. Mural ukazuje pędzących w tumanach kurzu ułanów na koniach,
którzy trzymają w dłoniach szable i polskie sztandary. Obraz jest bardzo ekspresyjny i malowniczy. Na samej górze muralu będzie widniała pełna nazwa szkoły.

2 Pułk Ułanów Grochowskich został utworzony w 1917 roku na Wołyniu. Żołnierze walczyli z początku z uzbrojonymi chłopami i oddziałami bolszewickimi.
Po rozbrojeniu przez Niemców, pułk istniał w konspiracji, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, znów zaczął działać w rejonach wschodnich,
głównie na Wołyniu i Podlasiu.
Żołnierze wzięli czynny udział w kampanii wrześniowej prowadząc liczne potyczki z oddziałami niemieckmi i sowieckimi. W trakcie przemarszu do Zambrowa w pierwszych dniach września, doszło do starcia żołnierzy z niemieckimi czołgami. Przewaga techniczna wroga doprowadziła do podziału formacji. Miejscem walki były właśnie Rutki.

Szkoła otrzyma dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Jeśli ktoś czuje potrzebę wsparcia projektu, może wpłacić dowolną sumę na:
Bank Spółdzielczy 17 8775 0009 0021 0010 3150 0002. W tytule przelewu należy wpisać: „Święto Szkoły”.