Pieniądze, które zostały w tym roku zebrane, zostaną przeznaczone na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Sztab w Zambrowie oraz mieszkańcy spisali się znakomicie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w ostatnią niedzielę w całym kraju. Kolejny raz Polacy przeznaczyli swoje pieniądze i serca dla najbardziej potrzebujących. Za zebrane środki fundacja WOŚP ma zamiar wyposażyć 25 ośrodków w 17 miastach w Polsce w najnowocześniejsze urządzenia dla ratowania wzroku małych dzieci. W planach jest też utworzenie pierwszego w Polsce centrum symulacji, w którym lekarze będą mogli doskonalić swoje umiejętności.

Sztab WOŚP w Zambrowie znajdował się w budynku Centrum Kultury w Zambrowie. W inicjatywie brało udział około 60 wolontariuszy. Wszyscy zostali wyposażeni w identyfikatory Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz wyśmienite humory. Byli to głównie uczniowie i absolwenci zambrowskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz nauczyciele. Szefem akcji jak co roku był Andrzej Trochimowicz, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 4 w Zambrowie.

Wstępne rozliczenia wskazują, że w tym roku zambrowski sztab zebrał 44,6 tys. złotych. Niestety jest to niższa kwota niż w 2021, kiedy uzbierano około 48 tys. zł, a jeszcze rok wcześniej – ponad 73 tys. zł, natomiast w 2019 roku – ponad 79 tys. zł. Niemniej warto podziękować wszystkim mieszkańcom gminy oraz wolontariuszom za pomoc, złożone datki i poświęcony czas. 

Jak przebiegał Finał w Zambrowie?

Wolontariusze kwestowali od godziny 7:00 do ok.18:00 w pobliżu kościołów, sklepów i na ulicach m.in. Zambrowa, Kołak Kościelnych, Rutek, Szumowa i innych okolicznych miejscowości. Wszystkim wspierającym akcję wręczali czerwone serduszka – naklejki z napisem „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Do puszek trafiały różne kwoty, od pojedynczych monet po banknoty o nominałach 20 zł, a nawet 100 zł. Zebrano również spore sumy podczas WOŚP-owego Turnieju Piłki Siatkowej im. Bartosza Dmochowskiego. Oprócz tego do kwesty dołączyli Salon Fryzjerski JANCZEWSKI Pawła Janczewskiego czy też Salon Fryzjerski EVA Ewy Zysk. Niestety w tym roku, podobnie jak w poprzednim nie było koncertów, turnieju piłki nożnej, nurkowania czy loterii fantowej. 

Gdy wszyscy wolontariusze wrócili bezpiecznie do zambrowskiego Centrum Kultury, czekał na nich tort w kształcie serca przygotowany przez Cukiernię „Anna” oraz pizze dostarczone przez zambrowskie pizzerie. 

Był to już 23. Finał WOŚP w Zambrowie. Warto przypomnieć, że 2 stycznia 1994 r. pierwszy zambrowski finał WOŚP zorganizowany został przez drużyny Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej: IV Zambrowską Drużynę Harcerzy im. Andrzeja Małkowskiego i VII Zambrowską Drużynę Harcerek im. Olgi Małkowskiej.