Pomoc charytatywna to nie tylko pieniądze. Niektórzy decydują się na dosłowne oddanie cząstki siebie. W ostatnią niedzielę zambrowianie znów oddali krew w kolejnej akcji „Kropla Miłosierdzia” organizowanej przez zambrowską „Trójcę”.

Autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stanął 30 stycznia przed domem parafialnym przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Ekipa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czekała na krwiodawców już od godziny 9:00. 

Tego dnia, oprócz dofinansowania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mieszkańcy Zambrowa mieli okazję do uratowania czyjegoś życia, dzięki oddaniu swojej krwi. Na ten krok zdecydowało się 28 osób. W ramach akcji zebrano niemal 12,6 litrów krwi! 

Kto mógł oddać krew?

Warunkiem oddania krwi był przede wszystkim dobry stan zdrowia. Ponadto należało wcześniej zjeść lekki posiłek, a w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. 

Kolejnym warunkiem jest ukończenie 18 lat, ale nie więcej niż 65. Ten kto w przeciągu ostatnich 6 miesięcy wykonał akupunkturę, tatuaż, przekłucie uszu lub innych części ciała nie mógł brać udziału w akcji. Podobne obostrzenia dotyczyły osób, które miały wykonane jakieś zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia). 

Warto przypomnieć, że ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czeka na krwiodawców również w pierwszy i trzeci czwartek każdego miesiąca. Samochód zaparkowany jest przed Inspektoratem ZUS w Zambrowie, przy ul. Fabrycznej 3a. Chętni mogą się tam zgłaszać w godz. 8:00 – 13:30.