W ciągu ostatnich dni zambrowscy strażacy musieli interweniować aż osiem razy. Cztery wezwania dotyczyły pożarów w gminie Rutki, Szumowo i Wizna. Dwa kolejne to zdarzenia drogowe na S8. Ponadto zastęp JRG Zambrów pomagał pogotowiu ratunkowemu.

Podczas ostatniego, długiego, świątecznego weekendu zambrowscy strażacy nie mieli powodów do nudy. Wyjeżdżali cztery razy, aby ugasić pożar i kolejne trzy, aby pomagać przy wypadkach drogowych. Jedno wezwanie to fałszywy alarm.

Pożary

W niedzielę, 17 kwietnia około godziny 17:25 doszło do pożaru śmietnika w Szumowie. Na miejscu działała jednostka OSP Szumowo i policja. Ogień szybko udało się ujarzmić.

Tego samego dnia doszło do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Kalinówka-Basie (gm. Rutki). Pożar wybuchł około godziny 21:00. W gaszeniu brały udział dwa zastępy JRG z Zambrowa, a także jednostki OSP Rutki-Kossaki i OSP Kalinówka-Basie. Działania straży trwały około dwóch godzin zakończyły się pomyślnie.

Kolejne dwa pożary miały miejsce 18 kwietnia. Pierwszy z nich wybuchł około godziny 10.55. W miejscowości Bronowo (gm. Wizna) zaczęła palić się trawa. W wyniku pożaru spłonęło kilka hektarów trawy. W gaszeniu brały udział dwa zastępy OSP Rutki-Kossaki, OSP Kalinówka-Basie, OSP Bronowo, OSP Wizna, a także JRG Łomża. 

Około godziny 17:20 w miejscowości Ożary Wielkie (gm. Rutki) wybuchł podobny pożar. W gaszenie zaangażowane były dwa zastępy OSP Rutki-Kossaki i OSP Kalinówka-Basie. Strażacy musieli ugasić pół hektara suchych traw.

Zdarzenia drogowe

Dodatkowo strażacy zaangażowani byli w wypadki samochodowe. Dwa zgłoszenia dotyczyły zdarzeń na drodze krajowej S8. Pierwszy z nich miał miejsce w niedzielę, 17 kwietnia około godziny 18:00 na wysokości Mężenina (gm. Rutki). Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i dachował. Oprócz policji w akcji brały udział dwa zastępy JRG Zambrów, OSP Rutki-Kossaki i zespół ratownictwa medycznego. Na szczęście nikt nie ucierpiał w tej kolizji.

Straż pojawiła się również na S8, 18 kwietnia około godziny 2:00. Kierowca samochodu ciężarowego, jadąc w kierunku Białegostoku, stracił panowanie nad pojazdem. Nie wiadomo dlaczego doszło do wypadku. Pojazd ciężarowy przewrócił się na bariery drogowe znajdujące się na pasie rozdziału.

Oprócz powyższych incydentów, 17 kwietnia po godzinie 10:00 zastęp JRG Zambrów pomagał pogotowiu ratunkowemu w zniesieniu osoby potrzebującej pomocy medycznej. Akcja działa się w jednym z wieżowców przy ulicy Jana Pawła II. 

Ostatnia z interwencji straży dotyczyła fałszywego alarmu i była prawdopodobnie związana z wcześniejszym wypadkiem ciężarówki na S8. W zgłoszeniu podano, że ciężarówka wjechała w słup, a podany pikietaż drogi był bardzo bliski wspomnianemu już wypadkowi. Mimo wszystko dyżurny zadysponował do akcji trzy jednostki OSP, aby zabezpieczyć potencjalne miejsce zdarzenia.