W 2021 roku zamordowany został o. Maksymilian pochodzący z parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Szumowie. Wiadomość ta wstrząsnęła lokalną społecznością. Niedawno policja przedstawiła zarzuty Rafałowi J. Jest on również podejrzany o zamordowanie 49-letniej kobiety. 

  1. Maksymilian Adam Świerżewski OFMConv pochodził z parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Szumowie. Następnie służył w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach. Dnia 11 listopada 2021 roku, w wieku 35 lat został brutalnie zamordowany.. 

Duchowny wyszedł wieczorem na spacer. Został odnaleziony ok. godz. 20:30 nieprzytomny, z obrażeniami ciała, w siedleckim parku Aleksandria. Niestety, jego życia nie udało się uratować. Zmarł kilka godzin później w szpitalu. Z ustaleń śledczych wynikało, że sprawca, posłużył się ciężkim narzędziem, którym zadał ofierze trzy uderzenia w tył głowy. 

Czy odnaleziono mordercę?

Sprawcy nie udało się ustalić do tej pory. Jednak śledztwo przejęła Prokuratura Krajowa, która powiązała morderstwo księdza z innym zabójstwem z 18 stycznia 2022 r. w pobliskim Sokołowie  Podlaskim. Drugą ofiarą zbrodni była 49-letnia kobieta, która wyszła z domu ok. godz. 21.00, kierując się do miejsca swego zatrudnienia. Jej zwłoki leżące na poboczu jednej z ulic miasta znalezione zostały ok. godz. 22.00 przez przejeżdżające obok osoby. 

Na podstawie nagrań z monitoringu wytypowano Rafała J. jako podejrzewanego o dokonanie zabójstwa kobiety. Na zabezpieczonych od niego butach i odzieży oraz młotku ujawniono ślady krwi ofiary.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, zebrane dowody i ekspertyzy kryminalistyczne, po wielomiesięcznej, żmudnej pracy procesowej i analitycznej prokuratury i policji, dostarczyły podstaw do przyjęcia, że zabójcą księdza i kobiety jest ta sama osoba. 

Rafał J. usłyszał zarzuty i przebywa aktualnie w areszcie. Jego sprawą zajmie się sąd. Za popełnione czyny grozi mu nawet dożywotnia kara pozbawienia wolności.