Pod koniec kwietnia aresztowany został ksiądz Łukasz z parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie. Oskarżono go o molestowanie seksualne. Łomżyńska Kuria Diecezjalna opublikowała oficjalną informację w sprawie księdza. 

Księdzu Łukaszowi przedstawiono zarzuty przestępstw seksualnych wobec chłopca poniżej piętnastego roku życia. Nie jest to świeża sprawa, ponieważ śledztwo w sprawie zostało wszczęte już w sierpniu 2021 roku, na podstawie zawiadomienia delegata jednego z biskupów ds. ochrony dzieci i młodzieży. 

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Ostrołęce zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Łomży ks. Jan Krupka poinformował, że po wpłynięciu oskarżenia wobec ks. Łukasza o czyny przestępcze względem osoby małoletniej, zostały wszczęte procedury przewidziane we właściwych dokumentach Kościoła. W związku z oskarżeniem ks. Łukasz R. otrzymał zakaz pełnienia jakiejkolwiek posługi duszpasterskiej względem dzieci i młodzieży, aż do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w prowadzonym postępowaniu.

Ponadto z opublikowanej informacji wynika, że strona kościelna od razu powiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę duchowną.

Z uwagi na charakter sprawy i dobro pokrzywdzonego, prokuratura nie udziela szczegółowych informacji o postępowaniu.

Kim jest ksiądz Łukasz R.?

Ks. Łukasz R. pochodzi z parafii św. Rocha w Długosiodle. W latach 2010 – 2014 pełnił posługę w parafii pw. Świętej Rodziny w Wyszkowie. Następnie do kwietnia 2017 roku był wikariuszem w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie i prowadził 3 Zambrowską Drużynę Harcerską „Grota”. Od 1 maja 2017 r. do 2021 r. pełnił funkcję kapelana Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. Od kilku lat mieszka w parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie, gdzie przewodniczy 8 Zambrowskiej Drużynie Harcerskiej „Siedem Ogni”. Od marca 2021 jest Komendantem Hufca Wschodniomazowieckiego w Zambrowie.