Podczas prowadzenia działań kontrolnych na polsko-litewskiej granicy w Budzisku, funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej powstrzymali próbę przemycenia dużej ilości nielegalnych papierosów. W pojeździe ciężarowym, który zatrzymano do kontroli, odkryto ponad 84 tysiące paczek papierosów pozbawionych polskich znaków akcyzy. Cała ta kontrabanda została ukryta z precyzją, która miała na celu uniknięcie wykrycia.

Akcja odbywała się nocą, kiedy to funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Budziska zdecydowali się skontrolować ciężarówkę o litewskich numerach rejestracyjnych. Wbrew twierdzeniom kierowcy, że wiezie ładunek do Belgii oraz Wielkiej Brytanii, pojazd został poddany szczegółowej kontroli za pomocą urządzenia RTG. Wynik zebrany z tego narzędzia diagnostycznego wzbudził podejrzenia u funkcjonariuszy co do rzeczywistej zawartości ładunku naczepy.

Podjęto decyzję o dokładnym sprawdzeniu wnętrza samochodu, co doprowadziło do odkrycia ukrytych paczek papierosów. Gdyby te nielegalne produkty tytoniowe znalazły drogę na rynek, mogłoby to spowodować straty w budżecie państwa sięgające ponad 2 mln złotych z powodu braku zapłaconych podatków.