Dokładnie o 05:31 rano, 30 sierpnia 2023 roku, Powiatowe Stanowisko Kierowania Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie otrzymało zgłoszenie dotyczące widocznego dymu unoszącego się z dachu budynku. Przybyłe na miejsce jednostki straży pożarnej zastały sytuację, w której gęste kłęby dymu wypełniały powietrze, wydobywając się z poddasza murowanej nieruchomości jednorodzinnej, będącej częścią zabudowy szeregowej. Jeszcze przed nadejściem jednostek ratowniczych, czterech mieszkańców opuściło już spalający się dom.

Ratownicy natychmiast przystąpili do działań mających na celu zabezpieczenie obszaru zdarzenia. W ramach tych działań wprowadzono jeden prąd wody bezpośrednio do wnętrza płonącego budynku oraz dodatkowo jeden prąd wody dostarczano za pomocą drabiny samochodu strażackiego. Na miejscu podjęto także decyzję o rozpoczęciu akcji obronnej sąsiedniej nieruchomości poprzez podanie kolejnego prądu wody. W trakcie prowadzenia działań gaśniczych jednocześnie realizowano ewakuację mieszkańców domu sąsiadującego z palącym się obiektem oraz mienia znajdującego się wewnątrz budynku objętego pożarem.

Po skutecznym ugaszeniu ognia i uzyskaniu pełnej kontroli nad sytuacją, przystąpiono do przeprowadzenia prac rozbiórkowych uszkodzonej konstrukcji dachu. Dodatkowo, wszystkie jeszcze tlące się elementy zostały dogaszone. Po zakończeniu wszystkich działań ratowniczych, pomieszczenia budynku zostały dokładnie przewietrzone. Następnie cała nieruchomość została sprawdzona przy użyciu czujnika wielogazowego oraz kamery termowizyjnej, by upewnić się, że nie ma już żadnego zagrożenia.