To niesamowite jak szybko leci czas. Trzy dni temu powitaliśmy Nowy Rok. Miejmy nadzieję, że okaże się on wyjątkowy, szczęśliwy i pełen pozytywnych wrażeń. Szczęśliwego nowego 2022 roku!

Warto wspomnieć skąd wzięła się tradycja świętowania Nowego Roku. Otó ż sama data 1 stycznia i noworoczne świętowanie wywodzą się z tradycji rzymskiej. To Juliusz Cezar wprowadził zwyczaj rozpoczynania Nowego Roku od pierwszego dnia stycznia. Rzymianie czcili w ten dzień Janusa – boga bram, drzwi i początków. Dlatego też wiele języków, w tym angielski i niemiecki przyjęły nazwę miesiąca styczeń (ang. January) właśnie od Janusa.  W Polsce natomiast pierwszy miesiąc nazwano styczniem, jako że w nim stykają się stary i nowy rok.

Liczne kontrole na drogach

Sylwester to jeden z najbardziej “szampańskich dni w roku”. Niestety wiele osób nadal prowadzi auto w Nowy Rok, nie będąc do końca trzeźwym. Policjanci jak co roku przeprowadzają liczne kontrole i sprawdzają stan trzeźwości kierowców. Patrole wyjechały dziś po godzinie 4:00. Podlascy policjanci zwrócą szczególną uwagę, czy kierowcy podróżujący po drogach województwa nie są pod wpływem alkoholu lub innych substancji.

Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia do końca listopada 2021 roku policjanci ujawnili ponad 2100 osób, które wsiadły za kierownicę po spożyciu alkoholu. Nietrzeźwi kierowcy spowodowali w tym okresie 35 wypadków drogowych, co stanowi blisko 10% ogółu.

Działania policjantów mają na celu ograniczenie liczby zdarzeń drogowych i ich ofiar. Funkcjonariusze przypominają i apelują do kierujących, aby nie wsiadali za kierownicę po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. Może to skutkować nie tylko wysokim mandatem, ale przede wszystkim wypadkiem, w którym może ucierpieć kierowca, pasażerowie oraz inni uczestnicy ruchu.

Bądźmy odpowiedzialni i wejdźmy w nowy 2022 rok pełni zdrowia.