W Zambrowie odbędą się uroczystości związane z nadaniem nazwy 71. Pułkowi Piechoty, który bardzo mocno zaznaczył swoją obecność w historii Polski. To już setna rocznica tego wydarzenia. 

Świętowanie rozpocznie się 26 września 2021 roku, o godzinie 13.30 pod Pomnikiem Powstania Styczniowego na placu Sikorskiego. W tym miejscu, wśród sztandarów, zostanie odczytany Apel Oręża Polskiego. Asysta wojskowa oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta, a także zaproszeni goście, złożą kwiaty pod pomnikiem. Następnie wszyscy uczestnicy wydarzenia przemaszerują ul. Kościuszki do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Tam odbędzie się msza święta, w trakcie której zostanie odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica 71. Pułku Piechoty.

Historia 71. Pułku Piechoty

Pułk powstał w ramach Armii Polskiej we Francji jako 20. Pułk Strzelców Polskich na bazie II batalionu dawnego 7. Pułku Piechoty im. Zawiszy Czarnego w 1919 roku. Jeszcze w ™ samym roku został przemianowany na 144. pułk Strzelców Kresowych, a w lutym 1921 r. w końcu na znany wszystkim 71. Pułk Piechoty. W latach 1926-1939 Pułk stacjonował w Zambrowie. Został tam przeniesiony z Komorowa niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej pełnił wówczas funkcję kościoła garnizonowego i pułkowego, dlatego właśnie tam zostanie umieszczona tablica pamiątkowa.

Gdy wybuchła wojna, Pułk walczył w składzie macierzystej 18. Dywizji Piechoty broniąc linii Narwi i zakończył swój szlak bojowy w bitwie pod Andrzejewem i Łętownicą. Żołnierze walczyli dzielnie w obronie Ojczyzny. Do dziś pamięć o nich jest przechowywana i kultywowana przez Regionalną Izbę Historyczną oraz Stowarzyszenie Historyczne 71. Pułku Piechoty.

Wszyscy mieszkańcy Zambrowa i okolic są serdecznie zaproszeni na uroczystości. Jest to okazja do złożenia hołdu i żołnierzom, którzy walczyli o wolność kraju. 

Tablicę pamiątkową sfinansował Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Białymstoku, a honorowy patronat nad uroczystościami objął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.