Jeśli ktoś chce wyłudzić pieniądze lub dane osobowe znajdzie każdy możliwy sposób, aby to zrobić. Tym razem oszustka podała się za pracownicę ZUS, która chciała wyłudzić dane osobowe. 

Do jednej z emerytek zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako pracownik ZUS. Zaoferowała seniorce pomoc w wypełnianiu wniosku dotyczącego czternastej emerytury. W ten sposób chciała wyłudzić od starszej kobiety dane osobowe. Na szczęście staruszka odmówiła przekazania informacji, ponieważ sprawami urzędowymi zajmuje się jej córka, która w tym momencie była w pracy.  Policja apeluje, aby być czujnym i nie ufać takim telefonom. Szczególnie osoby starsze powinny mieć się na baczności.

Warto wiedzieć, że czternasta emerytura jest wypłacana przez ZUS w listopadzie i trzeba w tym celu składać wniosku. Tym samym pracownicy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie kontaktują się w tej sprawie z emerytami. 

Czym jest czternasta emerytura?

Tak zwana “czternastka” będzie przyznana osobom, które w dniu 31 października 2021 roku mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Jeśli ich świadczenie nie przekracza 2900 złotych brutto, otrzymają pełną kwotę, czyli 1250,88 złotych.  Świadczenia nie uzyskają osoby, których prawa są w tej kwestii zawieszone. 

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach.

Jeszcze raz przypominamy, że jeśli dostaniesz podejrzany telefon, od razu zgłoś to na policję. Nie ujawniaj swoich danych. Można skontaktować się z najbliższą placówką ZUS i upewnić się, czy osoba, która podaje się za pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, rzeczywiście pracuje w urzędzie. Skontaktować się można także z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00.