Jak co roku, 15 sierpnia we wsi Kołaki Kościelne, znajdującej się w gminie Zambrów, odbyło się święto plonów zwane dożynkami wraz z odpustem, który dla mieszkańców Kołaków Kościelnych jest jednym z najważniejszych świąt religijnych i kościelnych w ciągu całego roku.

Jak zawsze, uroczystość rozpoczęła się od dziękczynnej mszy świętej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołakach Kościelnych, na której poświęcone zostały dożynkowe równiaki i wieniec. Na zakończenie odbyła się procesja wokół budynku kościoła.

Piknik rodzinny przy parafii

Po zakończonej mszy i procesji, przyszedł czas na piknik rodzinny, który odbył się na placu przy kościelnej plebanii. Był on okazją nie tylko do świetnej zabawy, spotkania się ze znajomymi lub z nowymi osobami, ale także był to idealny czas na spróbowanie pysznych dań, wypieków i przekąsek przygotowanych przez miejscowe koła gospodyń wiejskich, których na tego typu wydarzeniach nie brakowało.

W trakcie trwania pikniku na swej drodze napotkać można było stoiska z przysmakami od: Koła Gospodyń Wiejskich w Szczdruchach, Koła Gospodyń Wiejskich we Wróblach-Arciszewie, Koła Gospodyń Wiejskich „Kołakowianki” w Kołakach Kościelnych, a także Koła Gospodyń Wiejskich „Złote Rączki” w Zaniach-Leśnicy.

Obecność służb na pikniku w Kołakach Kościelnych

Swoją obecnością zaszczycili uczestników strażacy z OSP KSRG w Kołakach Kościelnych i OSP w Kruszach, a także policjanci z okolicznych komisariatów policji.

Pracownicy służb cieszyli się zainteresowaniem przede wszystkim dzieci. Mali uczestnicy chętnie zaglądali do wnętrza wozów strażackich oraz policyjnych radiowozów.

Pogoda dopisała wszystkim uczestnikom

Wyjątkowo dopisująca, słoneczna pogoda w tym roku sprawiła, że na pikniku rodzinnym pojawiło się wiele osób z całej gminy, ale także z okolic. Między stoiskami spotkać można było także gości z dalszych regionów województwa.