Rak piersi to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych dotykająca kobiety w średnim wieku. Od wielu lat trwa akcja propagowania darmowych badań, które może wykonać każda kobieta po 50. roku życia.

Jeśli jesteś z Zambrowa i przez ostatnie dwa lata nie zrobiłaś badań mammograficznych, bezpłatne badania będą dla ciebie. Warto skorzystać z okazji i już dziś zapisać się na przegląd. Zambrowski mammobus stał 2 listopada do godziny 17.00 przy Zambrowskim Klubie Sportowym „Olimpia” na ulicy Wyszyńskiego 8. Postój pojazdu odbędzie się również 15 listopada w godzinach 9.00-17.00, przy Szkole Podstawowej na ulicy Wyszyńskiego 6a. 

Z badań może skorzystać każda pani w wieku od 50 do 69 lat, która jest ubezpieczona oraz która przez ostatnie 24 miesiące nie korzystała z tego programu i nie chorowała na raka piersi. Aby przystąpić do badania należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, okulary (jeśli posiadasz wadę wzroku) oraz zdjęcie i opis poprzedniego badania, jeżeli mammografia jest wykonywana po raz kolejny. Pomoże to lekarzowi zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach pozwala uniknąć wykonywania dodatkowych badań.

Co to jest mammografia?

Badanie ma na celu wykrycie możliwych zmian nowotworowych w obrębie piersi. Wszystko jest nieinwazyjne, bezbolesne, proste i szybkie. Polega na zrobieniu zdjęcia rentgenowskiego, które umożliwi wgląd w różne organy. Nie trzeba posiadać skierowania. 

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Najlepiej nie ubierać biżuterii i po kąpieli lub prysznicu nie używać kremu, dezodorantu czy też balsamu.

Program „ Pier(w)si badamy profilaktycznie” 

Skierowany jest do wszystkich kobiet w wieku średnim, które przez ostatnie dwa lata nie wykonały badań na raka piersi. Każda pani otrzyma cztery zdjęcia z opisem. Jeśli wynik jest nieprawidłowy dostanie również skierowanie na dalsze badania, takie jak USG piersi, biopsja czy mammografia uzupełniająca. 

Należy pamiętać, że jeśli choroba się rozwinie, nie można już jej zapobiec. Dlatego warto robić regularne badania, które mogą pomóc w szybkim rozpoznaniu nowotworu i podjęciu stosownego leczenia.