Pomysły oszustów nie mają granic. Podobnie jak ciągła naiwność ludzi, szczególnie starszych. Policja wciąż apeluje o ostrożność, ale ofiary wyłudzania pieniędzy stale rosną. Tym razem przestępca podawał się za amerykańskiego żołnierza, który potrzebował pomocy. 50-letnia kobieta straciła prawie wszystkie swoje oszczędności.

Policjanci z komendy w Siemiatyczach otrzymali zgłoszenie od 50-letniej kobiety, która stała się ofiarą oszustwa finansowego. Według relacji poszkodowanej, za pomocą portalu społecznościowego skontaktował się z nią amerykański żołnierz. Mężczyzna o imieniu Thomas twierdził, że pełni misję w Syrii, jednak na co dzień mieszka w Polsce. 

Po pewnym czasie oszust poprosił kobietę o pomoc. Chodziło o nadanie paczki na jej adres, ponieważ mężczyzna nie znał w Polsce nikogo innego. Kobieta zaufała rzekomemu żołnierzowi i zgodziła się przechować paczkę do jego przyjazdu do Polski. Po kilku dniach do kobiety zgłosiła się firma kurierska, informując ja o konieczności ubezpieczenia paczki. Poszkodowana wpłaciła w tym celu 1500 euro na podany numer konta, ponieważ Thomas obiecał uregulować wszystkie rachunki, gdy tylko wróci do Polski. Kobieta znów zaufała oszustowi i zgodziła się pokryć wszystkie koszta. W ciągu kilku dni ofiara wpłacała kolejne kwoty, ponieważ były różne rzekome problemy z paczką. Łącznie 50-latka wykonała osiem przelewów na prawie 80 tysięcy złotych.

Bądź czujny!

Policja wciąż przypomina, że zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym, zwłaszcza jeśli poznana przez internet osoba prosi o pieniądze. Nie bądźmy ufni, nie ulegajmy emocjom, zastanówmy się kilka razy.

Warto wspomnieć, że oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na portalach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy czy zamieszkania. Oszuści utrzymują regularny kontakt z ofiarą i nie mówią prawdy. Gdy zdobywają zaufanie ofiary, proszą o pomoc finansową na zakup biletu lub na pokrycie opłat za przesłanie paczki czy też w innych celach. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania, dlatego też tylko ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą.

Warto pamiętać o powyższych uwagach, aby nie dać się nabrać na oszustwa w sieci.