Mieszkańcy gminy Rutki oraz okolicznych miejscowości świętowali Dzień Rodziny w ramach trwających w ostatni weekend Dni Rutek. Festyn miał miejsce na terenie obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej w Rutkach-Kossakach.

Świętowanie rozpoczęło się w południe od mszy św. w kościele pw. św. Anny. Zaraz po nabożeństwie rozpoczęły się ciekawe wydarzenia rozrywkowe, które przyciągnęły tłumy zainteresowanych i pasjonatów. Ci drudzy pojawili się przede wszystkim podczas parady dwóch kółek, gdzie mogli z bliska podziwiać wspaniałe motocykle, które tradycyjnie przejechały ulicami Rutek. 

Następnie swoje talenty zaprezentowały na scenie dzieci ze Szkoły Podstawowej. Młodzi artyści śpiewali, grali i tańczyli, co wzbudzało gromkie brawa publiczności i uśmiechy na twarzach zgromadzonych rodziców i dziadków. Publiczność zobaczyła też pokaz walki zawodnika MMA Żeni Zakrzewskiego.

Poza występami wszyscy mogli skorzystać z przygotowanych atrakcji. Dzieci doskonale bawiły się w wesołym miasteczku, gdzie skakały na trampolinach i dmuchanym miasteczku, a także zjeżdżały z dmuchanych zjeżdżalni. Jak zwykle było malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, naklejanie tatuaży i ogromne bańki mydlane, czyli to co dzieciaki lubią najbardziej. Natomiast największą frajdę sprawiły najmłodszym dwie alpaki, które można było pogłaskać, a nawet przytulić. 

Duże zainteresowanie wśród uczestników pikniku wzbudziło również stoisko wojskowe, z którego co jakiś czas dochodziły odgłosy wybuchów. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 147. Pułku Piechoty o nazwie „Gwardia Twierdzy Boyen” zaprezentowali swoje oprzyrządowanie, umundurowanie i broń. Każdy mógł potrzymać karabin czy pistolet, przymierzyć hełm lub kurtkę wojskową. Z tej atrakcji skorzystali głównie panowie, chociaż i zainteresowanych pań nie brakowało. 

Poza tym impreza obfitowała w wiele występów artystycznych. Wieczorem na scenie pojawił się zwycięzca Przeglądu amatorskich zespołów muzycznych – Fajzer. W całym miasteczku słychać było muzykę disco polo, która porwała zgromadzoną publiczność. Po występie Fajzera nastąpił koncert Pięknego i Boskiego Zbyszka Perkowskiego z zespołem Focus, a następnie zagrała lokalna grupa The Spontan life. Gwiazdą wieczoru był zespół Defis.