Już w sobotę 21 sierpnia odbędzie się Sportowy Dzień Trzeźwości Miasta i Gmin Powiatu Zambrowskiego, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Abstynenta „Ostoja”.

Całe wydarzenie rozpoczyna się przed południem, od godziny 10:00 i trwa przez 5 godzin, aż do 15:00. Jest to jednak dopiero pierwsza część tego dnia, która odbędzie się na stadionie w Zambrowie.

Zaproszeni do wspólnej zabawie w trzeźwości są wszyscy mieszkańcy Zambrowa i okolic, zarówno osoby dorosłe i seniorzy, jak również młodzież i dzieci. Na wszystkich czeka masa różnorodnych atrakcji, m.in. konkursy z ciekawymi nagrodami, gry i zabawy, dmuchańce czy grill.

Droga część wydarzenia odbędzie się w Szkole Podstawowej nr. 5 w Zambrowie i będzie to uroczysty bal bez alkoholu z okazji 24 rocznicy Stowarzyszenia Abstynenta „Ostoja”.

Przykre statystyki związane ze spożywaniem alkoholu w Polsce

Według statystyk przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, na jednego Polaka w ciągu roku przypada ok. 11,7 litrów czystego alkoholu. Ponadto w ciągu tygodnia w kraju upija się 35% osób dorosłych. Co gorsze, do picia alkoholu przyznaje się ponad 90% młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Według przeprowadzonej analizy, do 2050 roku średnia długość życia w Polsce zostanie skrócona o ok. 1,6 roku w wyniku chorób spowodowanych spożywaniem alkoholu.

Przypominamy, że alkohol w jakiejkolwiek postaci dozwolony jest od 18 roku życia, a także o tym, że kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu jest bezwzględnie zabronione, a przede wszystkim bardzo niebezpieczne.