W ostatnim czasie, Miejska Biblioteka Publiczna gościła ciekawe osobistości, które opowiedziały bardzo inspirujące i interesujące historie. W planach są już kolejne spotkania.

Oba spotkania odbyły się w duchu ekologicznym, w ramach programu “Z biblioteką jestem EKO”. Program powiązany jest z miesiącem książki dla klimatu. Biblioteka zaprasza różnorodnych gości, którzy opowiadają o przyrodzie, klimacie, dbaniu o środowisko oraz wzmacniają wrażliwość na naturę oraz jej problemy. 

Eko-podróżowanie

30 września 2021 roku do biblioteki zawitał Krzysztof Raducha – podróżnik, fotograf i pasjonat turystyki rowerowej. Pana Krzysztofa znają prawie wszyscy mieszkańcy miasta; jest lubianą osobą w gminie, która umie zarazić pasją do rowerów. 

Raducha odwiedził Oddział dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie opowiedział o wielu przygodach, które spotkały go podczas rowerowych wypraw. Zaskakujące mogły być fakty, które nie zawsze zgadzały się z naszymi “podręcznikowymi” wyobrażeniami na temat przyrody lub historii. 

Pan Krzysztof to także zapalony fotograf, który wciąż doskonali swoje umiejętności. Podczas spotkania wszyscy mogli podziwiać jego najnowsze zdjęcia, na których widniała wspaniała polska przyroda. Raducha jest autorem pięciu albumów fotograficznych: „Spacer po podlaskich zakamarkach”, „Tam, gdzie Podlasie z Mazowszem o duszę wędrowca walczy…”, „Gdzie pachnie chleb i cisza gra…”, „O czym szepczą raduszki w Bajkowej Krainie” oraz „Gdy serce Twe piękne Podlasie skradnie…”, które zostały opublikowane w ubiegłym i bieżącym roku.

Jak odpowiednio segregować odpady i dbać o środowisko?

Gościem biblioteki, 1 października 2021 roku, była Wioleta Klimowicz z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Zambrów. Pani Wioleta opowiedziała, dlaczego segregacja śmieci jest ważna oraz jak odpowiednio do niej podejść. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy brali udział w spotkaniu mieli okazję wykonać kilka ćwiczeń i brać udział w żywej dyskusji. Każdy z nich dostał ulotkę z informacjami jak segregować odpady. 

W ramach “Z biblioteką jestem EKO” odbędą się kolejne spotkania. 5 października w Oddziale dla Dorosłych będzie można wysłuchać “Opowięści o Gapiszonach z Krainy Biebrzy” Pawła Średzińskiego i Piotra Dombrowskiego, Oddział dla Dzieci odwiedzi Teatr Ptasie Melodie.