Rok 2021 jest rokiem Cypriana Kamila Norwida. 24 września polski poeta romantyczny obchodziłby 200-setne urodziny.

Z tej niebanalnej okazji, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie postanowiła zorganizować koncert na cześć jubilata. Koncert “Miłość i Poezja” odbędzie się 8 października 2021 roku, o godzinie 17.00 w sali koncertowej wspomnianej wyżej szkoły. 

Cyprian Kamil Norwid to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych poetów polskiego romantyzmu czy też w ogóle polskiej poezji. Jego niełatwa twórczość balansuje na granicy klasycyzmu, romantyzmu i pozytywizmu nie dając się objąć prostymi ramami. Dlatego też, Norwid jest uznawany za artystę niejednoznacznego, trudnego, głębokiego, ale bez wątpienia oryginalnego i wzbudzającego ogromne emocje. Warto pamiętać, że oprócz poezji uprawiał również filozofię, malarstwo, rzeźbiarstwo, pisał dramaty, eseję, a nawet prozę. 

Program koncertu

Wydarzenie rozpocznie się emisją filmu krótkometrażowego pt. „Życie i twórczość Cypriana Kamila Norwida”. Po tym informacyjnym wstępie rozpocznie się część bardziej artystyczna. Na scenie wystąpią uczniowie i absolwenci Szkoły Muzycznej. 

Na fortepianie zagra Ignacy Brzoska – absolwent PSM w klasie pani Małgorzaty Marczyk, która również wystąpi podczas koncertu. Ignacy kontynuuje obecnie naukę w ZSM im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku w klasie pani Galiny Markowej. Recytacją wierszy zajmie się Patryk Bołtryk – student II roku magisterskiego na kulturoznawstwie na Uniwersytecie w Białymstoku. Od wielu lat związany jest z Teatrem Młodego Aktora działającym w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie. Założył studencki Teatr bez Nazwy, z którym udało mu się wystawić dwa spektakle: Dziady cz. II oraz Dziady cz. III.

Współorganizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie.