Jeszcze do końca marca 2022 roku można rodzice z całej Polski mogą aktywować bony turystyczne. Warto o tym pamiętać.

W województwie podlaskim jeszcze 42 tysiące bonów turystycznych oczekuje na aktywację. Jest to około 60 procent bonów dostępnych na Podlasiu! Jak informuje Katarzyna Krupicka,  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego, na Podlasiu blisko 80 tys. uprawnionych rodziców i opiekunów pobrała kod płatności. Kwota aktywnych bonów w regionie wynosi obecnie 72,5 mln zł. W skali całego kraju, do tej pory ponad 3 miliony Polaków aktywowało bony turystyczne na kwotę 2,7 mld złotych. Mieszkańcy województwa podlaskiego wsparli branżę turystyczną o ponad 47 mln zł, płacąc za wypoczynek swoich dzieci właśnie przyznanym dofinansowaniem.  

Czym jest bon turystyczny?

Jest to świadczenie przysługujące rodzicom, które muszą przeznaczyć na wakacje z dziećmi. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem, rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Przysługuje on tylko rodzicom, którzy mają prawo do pobierania 500+.

Jeśli jeszcze nie wykorzystałeś bonu, warto to zrobić. Obecnie 28 tysięcy przedsiębiorców i organizacji, takie jak hotele lub firmy oferujących imprezy turystyczne przyjmują płatności bonem. Można go wykorzystać wielokrotnie, aż do wyczerpania dostępnej kwoty. Należy pamiętać, że trzeba upewnić się wcześniej, czy dana placówka, na przykład hotel, przyjmuje płatność bonem.

Jeśli nie wiesz jak upominać się o bon, jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby, która wnioskowała o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus”. Aby dokonać płatności  za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer, a następnie jednorazowy kod, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego, podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu.

W razie pytań dotyczących bonu, można kontaktować się ze specjalną infolinią pod numerem tel. 22 11 22 111.