Mimo, że większość rodziców złożyła już wnioski o wyprawkę szkolną i otrzymała świadczenie, są osoby, które nadal zwlekają. Termin składania wniosku mija 30 listopada.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od lipca wypłaca pieniądze w ramach programu Dobry Start. Na konta rodziców i opiekunów trafiło do tej pory ponad 1,32 mld zł dla 4,4 mln dzieci. W województwie podlaskim wypłaconych zostało 38 mln zł, które wsparły 126,3 tys. uczniów.

Jak informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego, wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia i  bankowości elektronicznej. Ostateczny termin przekazania wniosków mija 30 listopada 2022 r. Najwygodniejszym sposobem złożenia wniosku o wyprawkę szkolną jest portal PUE ZUS, ponieważ system poprowadzi każdego przez cały proces krok po kroku.

Warto dodać, że po wspomnianej dacie, wnioski można składać nadal. Będzie to można jednak zrobić tylko za pośrednictwem portalu PUE ZUS i tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności. 

Uwaga! Aby złożyć jakikolwiek wniosek posiadanie profilu na PUE ZUS jest niezbędne, aby mieć dostęp do bieżacych informacji oraz aby ZUS mógł kontaktować się w sprawie świadczenia „Dobry Start”. W skrzynce odbiorczej profilu będą widoczne wszelkie informacje na temat wniosku nawet wtedy, gdy wniosek był składany przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. 

Jeśli świadczenie nie przysługuje, wydana zostanie decyzja odmowna. Decyzję ZUS przekaże również elektronicznie na PUE ZUS. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do Prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.