Drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zambrowie zdobyła tytuł Finalisty Ogólnopolskich Mistrzostw IT w Cyberbezpieczeństwie. Wielkie gratulacje!

Finał Ogólnopolskich Mistrzostw IT „Zaprogramuj swoją przyszłość” odbył się w miniony weekend na Międzynarodowych Targach Poznańskich podczas Poznań Game Arena. W konkursie rywalizowali uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych, uczniowie szkół średnich oraz studenci. Współzawodnictwo odbywało się w sześciu kategoriach tematycznych: programista, mechanik IT, robotyka, cyberbezpieczeństwo, druk 3D i creative IT.

Mistrzostwa podzielone były na trzy etapy: eliminacje szkolne, półfinały oraz finał ogólnopolski. W półfinale udział wzięło ponad 2200 drużyn z całej Polski. Do finału dostali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Zambrowie. W skład którego weszli: Maciej Łada kl. VIIIA i Dominik Gronostajski kl. VIIIA, pod opieką nauczyciela informatyki Grzegorza Zawistowskiego. Rozwiązali oni trudny test i zajęli II miejsce w kraju! Tym samym znaleźli się wśród najlepszych dziesięciu drużyn w kategorii cyberbezpieczeństwo.

W sumie w finałach zmierzyło się po dziesięć drużyn w każdej z sześciu kategorii tematycznych, czyli sześćdziesięciu drużyn ze szkół podstawowych. Warto dodać, że był to jedyny zespół ze szkół podstawowych reprezentujący województwo podlaskie w finale krajowym. W kategorii cyberbezpieczeństwo chłopcy zmierzyli się z dwoma jeszcze trudniejszymi testami dotyczącymi szeroko pojętego bezpieczeństwa w Internecie, m.in. zagrożeń, hackingu, zabezpieczeń stosowanych w różnych systemach informatycznych czy szyfrowania danych. Niestety młodym informatykom z Zambrowa nie udało się zająć miejsca na podium, ale ostatecznie zdobyli tytuł Finalisty Ogólnopolskich Mistrzostw IT w kategorii Cyberbezpieczeństwo. Jeszcze raz ogromne gratulacje!