Wyrok w kontrowersyjnej sprawie księdza Łukasza R., który pełnił posługę w Zambrowie i Wyszkowie, a także był kapelanem Zakładu Karnego w Przytułach Starych oraz aktywnym członkiem ruchu harcerskiego, został niedawno ogłoszony. Duchowny ten został zatrzymany w maju 2022 roku w Zambrowie, gdzie przebywał aresztowany do czasu procesu sądowego. Rozprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami w Sądzie Rejonowym w Wyszkowie, rozpoczynając się na początku poprzedniego roku. Ostateczny werdykt został wygłoszony 9 stycznia 2024 roku.

W 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce wszczęła śledztwo dotyczące zarzutów pedofilii i innych przestępstw przeciwko nieletniemu poniżej 15 roku życia, które rzekomo miały miejsce między grudniem 2011 roku a styczniem 2016 roku. Ofiarą miał być młody chłopiec, którego ksiądz Łukasz R. wykorzystywał seksualnie jako jego katecheta. Pierwsze takie incydenty miały miejsce na plebanii w grudniu 2011 roku, gdy pokrzywdzony był jeszcze niepełnoletni.

Dodatkowo, oprócz zarzutów molestowania, ksiądz Łukasz R. był oskarżony o nadużywanie zaufania, obiecywanie korzyści materialnych i osobistych, utrwalanie i prezentowanie treści pornograficznych, posiadanie materiałów z wizerunkiem małoletniego w czynnościach seksualnych, rozpijanie nieletnich oraz groźby karalne. W toku śledztwa ujawniono również, że ksiądz przez około pięć lat podawał alkohol trzynastu niepełnoletnim, częstując ich różnymi trunkami.