Zambrowski Klub Seniora odwiedzili policjanci, którzy rozmawiali z osobami starszymi na temat bezpieczeństwa. Spotkanie było bardzo pouczające dla obu stron.

Funkcjonariusze policji przyszli do seniorów, aby porozmawiać o wyłudzeniach i innych przestępstwach, których ofiarą padają często nieświadome osoby starsze. Co chwila słyszy się o kradzieżach i oszustwach, które mają na celu wydobycie od staruszków dużych sum pieniędzy. Bardzo często zdarza się, że takich przestępców nie można później odszukać, a skradzione sumy przepadają całkowicie. 

Aby unikać tego typu sytuacji, zambrowska policja postanowiła wyedukować seniorów w tych kwestiach. Funkcjonariusze przestrzegali zebranych przed oszustami wyłudzającymi pieniądze m.in. metodą „na wnuczka”. W oparciu o autentyczne przykłady wyjaśnili, jakie metody stosują przestępcy, aby zyskać zaufanie i przekonać rozmówcę do przekazania pieniędzy.

Policjanci zaznaczyli, że oszuści znajdują coraz to nowsze i lepsze metody. Należą do takich podszywanie się pod firmy dostarczające prąd lub gaz. Rozsyłane są wówczas fałszywe informacje SMS o rzekomym odłączeniu gazu z powodu niepłacenia rachunków.

Na koniec spotkania policjanci omówili sposób nanoszenia zagrożeń na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz instruowali, w jaki sposób można korzystać z aplikacji Moja Komenda. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania dostali odblaski, które pomogą w ochronie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Ciągłe apele

Policja nie od dziś prosi seniorów, ale też każdego z nas, aby przede wszystkim nie działać w pośpiechu. Jeśli ktoś zadzwoni z informacją o krewnym, który został poszkodowany w wypadku i potrzebuje pieniędzy, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z tą osobą, innymi krewnymi, a także samym szpitalem lub policją. Warto również ustalić z członkami rodziny zasadę, że sprawy dotyczące ważnych decyzji finansowych omawiacie wyłącznie w kontakcie bezpośrednim, nigdy w trakcie rozmowy telefonicznej. Jeśli jakiś telefon wydaje się podejrzany, lepiej zgłosić to niezwłocznie na policję.