Aż pięć zastępów strażaków oraz Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza pomagało ewakuować bydło z obory, w której zawalił się strop. Niestety cztery zwierzęta nie przeżyły. 

W miniony piątek, 5 sierpnia o godzinie 20:27 na stanowiska kierowania PSP w Zambrowie wpłynęło zgłoszenie o zawalonym stropie w oborze na terenie jednego z gospodarstw w Pęchratce Polskiej (gm. Szumowo). Do zdarzenia wysłano łącznie pięć zastępów strażaków: trzy z JRG Zambrów i po jednym z OSP Srebrny Borek i OSP Pęchratka Polska.

Na miejscu strażacy stwierdzili, że zawaleniu uległ strop w środkowej części obory, na którym składowano ok. 120 m2 zboża. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania w budynku, a także na ewakuacji 22 sztuk bydła z części obory, gdzie nie stwierdzono zagrożenia. Gdy na miejscu pojawiła się Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Łomży natychmiast przystąpiono do stabilizacji naruszonej części stropu, co pozwoliło na wyprowadzeniu z obory jeszcze trzynaście sztuk bydła.

Gdy sytuacja została opanowana strażacy przystąpili do rozbiórki zawalonego stropu, a następnie wywiezieniu na zewnątrz pozostałości łącznie ze zbożem. Niestety, podczas przeszukania budynku odnaleziono jeszcze sześć krów, z czego cztery były martwe. Żywymi zwierzętami zajął się lekarz weterynarii.

Dodatkowo w trakcie działań omdleniu uległo dwóch mężczyzn, którym strażacy udzielili pomocy do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Jak widać dużo się działo, a strażacy mieli pełne ręce roboty. Na szczęście sytuacja została opanowana, a nikomu z ludzi nic się nie stało.