Zambrów to miasto, które posiada chyba więcej atrakcji, niż zabytków. Czyni to z niego miejsce atrakcyjne dla całych rodzin. Co skrywa w sobie Zambrów? Gdzie udają się najczęściej mieszkańcy i turyści?
Jak wspominaliśmy w artykule “Co warto zobaczyć w Zambrowie?”, miasto to posiada wiele atrakcji historycznych czy przyrodniczych.Wielu turystów udaje się wprost do Białegostoku, Łomży lub okolicznych wiosek, nie wiedząc, że omijają cichą, zadbaną i niezwykle ciekawą miejscowość jaką jest Zambrów. Oprócz tych wszystkich walorów, Zambrów to przede wszystkich miasto, które oferuje zabawę i rozrywkę dla par, całych rodzin czy miłośników sportu i historii.
Gdzie koniecznie się udać będąc w Zambrowie?
Pływalnia miejska „Delfin”
Sportowcom oraz rodzinom z dziećmi zdecydowanie przypadnie do gustu Pływalnia Miejska DELFIN. Jest to obiekt sportowo-rekreacyjny, położony w parku miejskim, nad zalewem. Placówka oferuje liczne atrakcje wodne, a także zajęcia nauki pływania, aqua aerobic czy możliwość zorganizowania zawodów sportowych.
Dla tych, którzy odwiedzą pływalnię czekają:
- basen sportowy o wymiarach 25 m x 12,5 m, z oświetleniem podwodnym i wodą o głębokości między 1,4 m a 1,9 m w temperaturze 27 st.C. Basen sportowy posiada sześć torów pływackich, z widownią na 132 miejsca siedzące, dostosowaną dla osób niepełnosprawnych;
- basen rekreacyjny o wymiarach 12,5 m x 6 m, z wodą o głębokości od 0,6 m do 1,0 m i temperaturze 29 st.C; wyposażony jest dodatkowo w gejzery wodno-powietrzne, przeciwprądy oraz wodospad;
- dwie wanny do hydromasażu z wodą o temperaturze 36 st.C i tysiącami pęcherzyków powietrza
- zjeżdżalnia o długości 60 m
- dwie sauny: fińska (sucha) i parowa
Dodatkowo dla gości dostępne są:
- kawiarnia Cztery Pory Roku, w widokiem na hale basenową, dostępna również podczas pobytu w mokrej części hali basenowej
- siłownia
- sezonowe sztuczne lodowisko
To ostatnie jest świetną atrakcją dla rodzin w zimie.
Ceny biletów nie są zatrważające. Dorośli za wejście zapłacą w granicach 8 – 12 zł / 60min, natomiast dzieci i młodzież między 6 a 9 zł / 60min.
Kompleks zieleni miejskiej nad zalewem
Ci, którzy cenią sobie spokój i odpoczynek z pewnością muszą udać się nad zalew w Zambrowie.
Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy nad zalewem w Zambrowie to tereny zielone miasta, które przez kilka ostatnich lat były systematycznie rozbudowywane. Urząd miasta Zambrów nakładem środków własnych stworzył swoim mieszkańcom i turystom piękny zakątek miasta przeznaczony pod wypoczynek i rekreację.
Można tu odpocząć wśród zadbanej, przystrzyżonej zieleni, blisko wody, drzew i krzewów. Warto zaznaczyć, że zbiornik wodny nie jest przystosowany do kąpieli, a ma jedynie umilać i uatrakcyjniać kompleks. Zalew dekorują takie obiekty jak piękna fontanna, która zwiększa walory estetyczne terenu czy też sięgający 15 metrów wysokości pionowy strumień wody i rozchodzące się od niego promieniście w kilku kierunkach mniejsze strumienie.
Terenu zalewu są idealne dla rodzin, seniorów czy zmęczonych turystów. Wokół zalewu powstały liczne alejki spacerowe i rowerowe z ławeczkami do odpoczynku.
W pobliżu zbiornika można również skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu. Jest ona dyskretnie osłonięta zielenią, co daje duży komfort ćwiczącym. Jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci, to znajdą one do dyspozycji cały kompleks placu zabaw. W jego skład wchodzą liczne huśtawki, ślizgawki, drabinki, liny, karuzele, tablica do rysowania czy tunel. Dzięki ustawionym w pobliżu narzędziom do ćwiczeń, rodzice i opiekunowie mogą pilnować swoich pociech nie rezygnując z aktywności fizycznej. To niespotykane i idealnie połączenie.
Kompleks rekreacyjny w Zambrowie to także boiska sportowe, korty tenisowe i pływalnia miejska. Wszystko jest w doskonałym stanie i wręcz zachęca do spędzania czasu w sposób aktywny.
Pozostałe atrakcje w Zambrowie
Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie
To prawdziwa gratka dla pasjonatów historii. Utworzona w 2000 roku Izba gromadzi liczne zbiory znalezione na terenie miasta i gminy Zambrów. Zajmuje się również opracowywaniem, konserwowaniem i katalogowaniem owych zbiorów, a takę udostępnianiem wystaw zwiedzającym.
W Regionalnej Izbie Historycznej w Zambrowie można zobaczyć przedmioty sięgające czasów pierwotnych. Warte uwagi są chociażby naczynia wydobyte z grobów popielnicowych oraz piękne średniowieczne dzbany. Dzięki zaangażowaniu pracowników Izby, została zaprezentowana wystawa „Garnizon Zambrów” oraz został wydany album o tej samej nazwie ze zdjęciami upamiętniającymi żołnierzy jednostek stacjonujących w Zambrowie przed II wojną światową.
Izba otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.00, a jej zwiedzanie jest bezpłatne.
Inscenizacja “Bitwy o Zambrów”
Inscenizacja „Bitwy o Zambrów” została zorganizowana po raz pierwszy 13 września 2009 roku na pamiątkę 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczczono w ten sposób pamięć żołnierzy i oficerów 71 Pułku Piechoty, którzy dzielnie walczyli z przeciwnikiem, jakim byli żołnierze hitlerowskich Niemiec. Od tego czasu, inscenizacja odbywa się co roku przyciągając coraz więcej turystów. Organizatorzy imprezy oraz inscenizatorzy stają zawsze na wysokości zadania, podchodząc do tematu profesjonalnie i z pasją.
Krwawa bitwa, która jest corocznie odtwarzana rozegrała się w dniach 11-12 września 1939 roku pomiędzy wojskami II Rzeczypospolitej a nacierającymi wojskami hitlerowskimi. 11 września, III batalion majora Jakuba Fobera atakował z rejonu Zakrzewa, natomast II batalion pod wodzą majora Stanisława Knapika wyszedł na skraj lasu pod Wądołkami, skąd miał nacierać na koszary w Zambrowie. W tym samym czasie I batalion kapitana Tadeusza Dworaka wyruszył z Sędziwuj, opanował cmentarz zambrowski i dotarł aż do Rynku.
Dzięki determinacji żołnierzy z III batalionu Polacy zajęli wsi Pruszki, wzgórza i cmentarz żydowski, gdzie doszło do połączenia z oddziałami 33. Pułku Piechoty.
Około południa losy wojsk niemieckich w Zambrowie wydawały się przesądzone. Ataki wojsk polskich odpierał tylko jeden batalion nieprzyjaciela. Niestety sytuacja zmieniła się, kiedy niemieckie siły zostały wzmocnione. W trakcie walk o Zambrów piechota polska poniosła olbrzymie straty: poległo około 400 polskich żołnierzy, a rannych zostało około 1200, głównie z 71. Pułku Piechoty. W wyniku przewagi ogniowej nieprzyjaciela polskie oddziały musiały wycofać się na pozycję wyjściową.
Następnie odbyła się bitwa pod Andrzejewem, która trwała całą dobę. Niestety natarcie na nieprzyjaciela załamało się w ogniu broni maszynowej i artylerii. 18. Dywizja Piechoty została całkowicie rozbita, do niewoli dostało się ponad 5 tys. oficerów, podoficerów i żołnierzy, których zgrupowano na placu manewrowym koszar 71. Pułku Piechoty w Zambrowie. Nocna masakra bezbronnych jeńców w Zambrowie była jedną z największych zbrodni wojennych tej fazy II wojny światowej.
Wydarzenie to jest idealną okazją do zapoznania się z militarną stroną Zambrowa oraz edukacją najmłodszych, jeśli chodzi o wydarzenia, które nie sięgają aż tak dawno wstecz.
Jakie są ciekawe miejsca w Zambrowie?
Odpowiedź brzmi: Wszystkie! Nie da się przejechać obok tego miejsca obojętnie, a mieszkanie w nim musi być samą przyjemnością.