Powroty z wakacji to bardzo wzmożony ruch, a co za tym idzie większe ryzyko wypadków. Policja prosi o większą rozwagę podczas podróży oraz stosowanie się do zasad ruchu drogowego.
Koniec sierpnia to coroczna wzmożona czujność policjantów. Jest to okres kończących się wakacji, przez co przybywa aut na drogach. Problem ten dotyczy szczególnie miejscowości wypoczynkowych. Aby bezpiecznie wrócić do domu, przede wszystkim z najbliższymi, warto zastosować się do kilku prostych zasad.
Po pierwsze warto zaplanować dokładna trasę podróży, aby wiedzieć czy mogą nastąpić korki lub inne utrudnienia. Przede wszystkim należy sprawdzić pogodę, aby nastawić się na konkretne warunki. Jeśli jedzie długi kordon samochodów, nie warto wybierać się za wyprzedzanie. Jest to przyczyną bardzo wielu, śmiertelnych wypadków. Najważniejszą jednak zasadą jest niespieszenie się. Ważne jest, aby dojechać bezpiecznie, a nie o konkretnej godzinie.
Kierowca musi pamiętać, że jeśli jest zmęczony powinien zrobić sobie przerwę. Nie wolno prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu lub innych używek! Warto korzystać z tempomatu (jeśli auto jest w taki wyposażony), aby jechać z bezpieczną prędkością. Nadmierna prędkość to najczęstsza przyczyna wypadków w całym kraju.
Akcja “Prędkość”
29 sierpnia 2021 roku, zambrowscy policjanci przeprowadzili akcję “Prędkość” a całym terenie powiatu. Celem kontroli było uświadomienie kierowcom, że nadmierna prędkość może prowadzić do bardzo niebezpiecznych wypadków.
Powiat obserwowało sześciu policjantów, którzy zatrzymali łącznie 34 auta. Liczba samochodów odpowiadała liczbie wykroczeń w tym dniu. Żaden kierowca nie został zatrzymany bez przyczyny. Trzydzieści z nich okazało się przekroczeniem właśnie prędkości. Jedna osoba straciła prawo jazdy. Był to mieszkaniec województwa śląskiego, który przekroczył dopuszczalną prędkość, aż o 51 km/h. Zabrano mu prawo jazdy na 3 miesiące oraz ukarano mandatem i punktami karnymi.
Jeszcze raz warto przypomnieć, że na drodze trzeba być czujnym oraz brać pod uwagę wiele czynników – swoje umiejętności, zasady obowiązujące na tym terenie, stan nawierzchni, warunki pogodowe, własne zmęczenie oraz natężenie ruchu.